سایت تاما صفحه اول سایت تماس با ما ورود اعضاء پست الکترونیک
اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی
گروه آموزشی رایانه
منوی اصلی

کلینیک الکترونیکی تخصصی

سوال:چگونه می توان فایلهایی با پسوندapk را در ویندوز باز کرد؟

پاسخ:BlueStacks نام نرم افزاری کم حجم و سبک با رابط کاربری آسان است که قادر است فایلهای با پسوندapk (بازی یا نرم افزارهای آندروید) را درون کامپیوتر یا تبلت اجرا کند. ” بلواستکس ” در حقیقت مانند یک مبدل و شبیه ساز فایلهای اندروید عمل می کند.
حال اگر دوست دارید فایلهایی که برای سیستم عامل آندروید منتشر شده را درون ویندوز کامپیوتر یا تبلت خود اجرا کنید و پیشنهاد ما به شما دانلود نرم افزار بلواستکس و نصب آن بر روی PC یاTablet شماست.

سوال:تغییر سایز عکس در paint
پاسخ:
از منویStart به مسیرAll Programs > Accessories رفته وPaint را انتخاب نمایید.سپس با استفاده از منویFile و انتخابOpen ، تصویر مورد نظر خود را وارد برنامه کنید.اکنون از منویImage گزینهStretch/Skew را انتخاب کنید.در پنجره باز شده ، در بخشStretch و دو قسمتHorizontal و Vertical عدد ۱۰۰ را مشاهده میکنید.حال با کم کردن و یا زیاد نمودن این مقدار از هر دو قسمت و انتخابOK میتوانید تصویر خود را به میزان مورد نظر کوچک یا بزرگ کنید.در پایان با استفاده ازFile > Save as تصویر تغییر داده شده خود را با فرمت مورد نظر ذخیره کنید


سوال:در اکسل تنظیم اتوماتیک محل محور عمودی  Chart چگونه است؟

پاسخ:
روش 1:

اگر در Excel Options به گزینهAdvanced  بروید، در آنجا گزینه ای را خواهید یافت به نامDefaul Direction ، که در واقع تنظیم جهتSheet های اکسل به صورت پیش فرض است. این تنظیم باعث تغییر محل محور عمودی (به سمت راست / چپ) خواهد شد.

روش 2:
الف- بر روی محور افقیD-Click (دو بار کلیک ) نمایید. منظور از محور افقی همانCategory axis است.

ب- گزینهCategories in Reverse Order را فعال کنید.

سوال:
تبدیل سطر به ستو ن و برعکس در اکسل چگونه انجام می شود؟
پاسخ:
نرم‌افزارMicrosoft Excel با استفاده از سلول‌های موجود یک ستون تشکیل داده‌اید. حال اگر قصد بخواهید این ستون را مستقیماًً تبدیل به یک سطر کنید چه می‌کنید؟
برای این کار
:
ابتداMicrosoft Excel را اجرا نمایید.
سپس سلول‌های مربوط به ستون یا سطر را با استفاده از ماوس به حالت انتخاب دربیاورید.
بر روی یکی از سلول‌های انتخاب شده راست‌کلیک کنید وCopy را انتخاب نمایید (می‌توانید از کلیدهای ترکیبیCtrl+C نیز استفاده کنید).
اکنون بر روی یک سلول خالی (ترفندستان) راست‌کلیک کنید و گزینهPaste Special را انتخاب نمایید.
در پنجره باز شده، تیک گزینهTranspose را بزنید و بر روی دکمهOK کلیک کنید.
خواهید دید که در محلی که سلول خالی را انتخاب کرده بودید سلول‌ها از سطر به ستون (یا بلعکس) تغییر حالت داده‌اند.
در صورت لزوم می‌توانید ستون یا سطر قبلی را پاک کنید، یا در مرحله اول به جایCopy گزینهCut را

 

 

سوال:چطور می توان  از شماره خط درNotePad++پرینت گرفت؟

پاسخ:شاید نیاز داشته باشید تا علاوه بر کدهای خود از شماره هر خط نیز توسط برنامهNotePad++  پرینت تهیه کنید برای این منظور مسیر زیر را دنبال کنید. ابتدا به منوی Setting رفته و گزینه Preferencesرا انتخاب کنید، سپس به تب Print – Color and Margeرفته و گزینه Print Line Numbersرا تیک بزنید.

سوال:فرقnotepadبا notepad++چیست؟

پاسخ:یکی ار بهترین ویرایشگر های کد و متن است که جایگزین بسیار قدرتمندی برای notepadویندوز و ویرایش و نوشتن کدHTML و جاوا اسکریپت است. چرا که باز و بسته شدن تگ ها را درک می کند و فرق کلمه ها را می داند. به عنوان مثال اتریبیوت ها را با یک رنگ و نام تگ ها را با رنگ دیگری نشان می دهد.این نرم افزار سبک و کارآمد برای توسعه دهنده ها، توانایی های بالایی در جستجو و جایگزینی کلمه ها نیز دارا است.

سوال:اگر آیکونی مثلmy computer از صفحه desktop حذف شود چه باید کرد؟

پاسخ:برای اضافه کردن آن و هر برنامه دیگری به این صفحه باید روی نوارtaskbar راست کلیک کرده وبعد انتخابtoolbarو newtoolbar حال هر برنامه ای که مایلید با ماوس انتخاب کرده و به سمت صفحه desktopبکشید.

سوال:چگونه می توانیم یک پوشه بدون اسم بسازیم؟

پاسخ:برای این منظور بر روی پوشه مورد نظر راست کلیک کرده و از منوی باز شده ، گزینه Rename را انتخاب کنید، سپس دکمه Alt را پایین نگه دارید و از قسمت اعداد صفحه کلید مقدار 0160 را تایپ کنید وکلید Alt را رها کرده و دکمه Enter را فشار دهید تا یک آیکن بدون نام داشته باشید.

سوال:چگونه در اکسل می توان سلول انتخاب را قفل کرد؟

پاسخ:

کل صفحه را انتخاب کنید،ازمنوی formatبه بخش cells... رفته و در پنجره باز شده به تب protectionبروید. در آنجا تیک مربوط به lockedرا بردارید.روی سلول مورد نظر راست کلیک کرده وازمنوی formatبه بخش cells... رفته و در پنجره باز شده به تب protectionبروید. در آنجا تیک مربوط به lockedراقرار دهید. از منوی Reviewگزینه protect shitرا انتخاب نموده تمام تیک ها به جزتیک protect worksheetوselect unlocked cellرا برداشته و passwordرا وارد می کنیم .سلول (سلول های ) موردنظر قفل می شوند.

سوال:کلید های ترکیبی غیر فعال کردن نرم افزار freeze

پاسخ:برای غیرفعال كردن این نرم‌افزار باید 4 کلید Ctrl+Alt+Shift+f6را بطور همزمان از صفحه کلیدفشار دهید. با این كار، پنجره‌ای باز می‌شود. اگر پسوردی تعریف كرده‌اید،‌ آن‌را وارد كنید، ‌در غیر این‌صورت فقط بر روی OKكلیك كنید تا محیط ساده و كوچك برنامه باز شود.
 

سوال:غیرفعال كردن نرم‌افزارfreeze

پاسخ:برای غیرفعال كردن این نرم‌افزار باید كلیدهای تركیبی Ctrl+Alt+Shift+F6 را بفشارید.
با این كار، پنجره‌ای باز می‌شود. اگر پسوردی تعریف كرده‌اید،‌ آن‌را وارد كنید، ‌در غیر این‌صورت فقط بر روی OKكلیك كنید تا محیط ساده و كوچك برنامه باز شود.

برای این‌كه نرم‌افزار را غیرفعال (Thawed) كنید، باید در تب Boot Controlگزینه سوم یعنی Boot Thawedرا انتخاب كنید. حالا اگر یك بار ویندوز را Resetكنید، خواهید دید كه بر روی آیكون نرم‌افزار در System Trayیك علامت قرمز رنگ چشمك می‌زند و این، به معنی غیرفعال بودن نرم‌افرار است. در زمان غیرفعال بودن نرم‌افزار، همه تغییرات همانند قبل، ثبت می‌شوند.

با گزینه دوم (Boot Thawed on next n restarts) می‌توانید تعیین كنید كه نرم‌افزار تا چند بار Resetشدن ویندوز، غیرفعال باشد. به طور مثال اگر عدد 5 را وارد كنید، كاربری كه با كامپیوتر كار می‌كند، تا 5 بار می‌تواند ویندوز را Resetكند و تغییرات لازمه را اعمال كند، بعد از 5 بار، نرم‌افزار دوباره فعال می‌شود و ویندوز Freezeمی‌شود.

اگر نتوانسته‌اید پسوردی برای نرم‌افزار تعریف كنید، با استفاده از تب Passwordو دو بار وارد كردن یك كلمه عبور، نرم‌افزار دارای یك پسورد می‌شود.

توجه: برای Removeكردن این نرم‌افزار از روی سیستم، باید ابتدا به حالت Thawedبروید (یعنی ابتدا نرم‌افزار را غیرفعال كنید و یك بار سیستم را Resetكنید) و سپس بر روی فایل نصب نرم‌افزار دابل‌كلیك كنید. در این حالت دكمه Installبه Uninstallتبدیل شده است. بر روی ان كلیك كنید تا این نرم‌افزار پاك شود.

 

سوال:مشکل کارکردن با عملگر(^) در زبان C

پاسخ:^ عملگر توان نیست.برای عمل توان باید از تابع POW استفاده کرد که در سرآیندmath.hتعریف می شود.

سوال: برای تولید سی دی های چندرسانه ای و درس افزارهای آموزشی ازچه نرم افزارهایی استفاده می شود؟

پاسخ:در این زمینه نرم افزارهای مختلفی وجودداردکه می توان به snagit، camtasia،  BBflashback، adobe captivate اشاره کرد.که البته captivate نرم افزار خوبی نسبت به نرم افزارهای مشابه در گرفتن فیلم از صفحه نمایش به صورت نمایشی و تعاملی و تولید خروجی های متنوع برای تولید چندرسانه ای می باشد.

سوال: آیا نرم افزار captivate زبان فارسی را پشتیبانی می کند؟

پاسخ:بسیاری از نرم افزارها مانند captivateزبان فارسی را پشتیبانی نمی کنند و نوشته ها درهم برهم می شود.برای رفع این مشکل و فارسی نویسی باید از یک نرم افزار جدا برای فارسی نویسی استفاده کرد.یک ازاین نرم افزار ها  leomoon persian که باید نصب گرددو سپس برنامهleomoon persian text writer را اجراکنید و در آن متن دلخواه را نوشته وروی کپی کلیک کنیدو سپس در نرم افزار captivate آن را paste کنید.از سایت Aweb  نیز می توان برای فارسی نویسی استفاده کرد.

سوال: مشکل عدم نمایش صحیخ فونت های فارسی را درصفحات htmlچگونه رفع نماییم.

پاسخ:با نوشتن دستور زیر در تگ head برنامه

سوال:تفاوت بین سیستم های 64 بیتی و 32 بیتی؟

پاسخ:مزیت اول

در سیستم عامل هاي 32 بیتی پردازشگر داده ها را بصورت 32 بیت 32 بیت از روي رم برمیدارد،به این معنی که براي هر 32 بیت یکبار به سراغ رم می آید،
این یعنی درگیر شدن بیهوده پردازشگر،و نتیجه آن افت سرعت در پردازشگر است
در حالی که در سیستم عامل هاي 64 بیتی پردازشگر داده ها را بصورت 64 بیت 64 بیت از روي رم برمیدارد،به این معنی که براي برداشتن داده ها یکبار به سراغ رم میرود واین باعث بالا رفتن سرعت پردازشگر می شود،

مزیت دومی
که باعث برتري سیتم عامل 64 بیتی نسبت به سیتم عامل 32 می شود این است که سیستم عامل 64 بیتی قادر به پشتیبانی تا 128 گیگا بایت حافظه رم و حتی بالاترمی باشد ولی سیستم عامل 32 بیتی تا 4 گیگا بایت حافظه رم را بیشتر پشتیبانی نمی کند

در زمان استفاده از سیستم عامل 64 بیتی باید به این نکته توجه داشته باشیم که سخت افزارهاي ما قابلیت پشتیبانی از سیتم عامل 64 بیتی را دارا باشند درغیر اینصورت از مزیت هاي گفته شده درباره سیستم عامل 64 بیتی بی بهره میمانیم.(درایورهاي 64 بیت)

در کامپیوترهاي سرور به دلیل اهمیت سرعت، بیشتر از سخت افزار و سیستم عامل 64 بیتی استفاده میشود.

پاسخ توسط خانم دربندی ارائه شده است.